5 نکته مهم در هنگام انتخاب نام دامنه

5 نکته مهم در هنگام انتخاب نام دامنه

نام دامنه وب سایت شما اولین نقطه تماس مشتریان شما با برند شما است. این اولین فرصتی است که می توانید داستانی در مورد اینکه چه کسی هستید و قرار است چه خدماتی ارائه دهید را بیان کنید.

نام دامنه وب سایت شما اولین نقطه تماس مشتریان شما با برند شما است. این اولین فرصتی است که می توانید داستانی در مورد اینکه چه کسی هستید و قرار است چه خدماتی ارائه دهید را بیان کنید در دنیای تبلیغاتی امروز که سایت ها نقش مهمی دارند انتخاب نام دامنه مناسب برای شما امری ضروری است، انتخاب نام دامنه مناسب می ‌تواند تأثیر زیادی بر موفقیت کسب و کار شما داشته باشد. با صرف زمان و توجه در انتخاب نام دامنه مناسب، می ‌توانید پایه‌ای محکم برای رشد و موفقیت کسب و کار خود ایجاد کنید. در این بلاگ از وب سایت برنامه نویسان مریخی به 5 نکته مهم در هنگام انتخاب نام دامنه پرداخته ایم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

1. انتخاب دامنه با هدف ماندگاری در ذهن

نام دامنه شما یک فرصت بزرگ برای به خاطر سپردن خود در ذهن مشتریان است. هنگامی که مشتریان برای اولین بار وب سایت شما را می ‌بینند، باید بفهمند که شما چه شرکتی هستید و چه هویتی دارید و اولین قدم، شناختن نام تجاری یا نام شرکت شما است. نام دامنه مرتبط با وب سایت شما در واقع این نام است که قبل از نقطه (دات) قرار می‌ گیرد. سپس باید مشخص شود که برند شما در چه صنعتی وارد است، تا به عنوان یک برند مشهور شناخته شوید. این شامل فعالیت‌ های شرکت شما و نقش شما در جامعه الکترونیک است. به عنوان مثال، digikala.com را در نظر بگیرید. حتی قبل از بازدید از وب سایت، می‌ توانید درک کنید که این شرکت به چه فعالیتی می‌ پردازد؛ این مثال نشان می ‌دهد که انتخاب نام دامنه مناسب چه تأثیری در برندسازی شما کمک زیادی می کند.

2. دامنه شما باید شامل کلمات کلیدی باشد 

 در یک دیدگاه رقابتی دیجیتال، کلمات کلیدی نقشی بسیار مهم در ایجاد یک دامنه مرتبط دارند. در حالی که بسیاری از شرکت ‌ها تلاش می ‌کنند تا بر روی نوشتن وبلاگ با تمرکز بر کلمات کلیدی خود تمرکز کنند، شما می ‌توانید با انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای بهبود سئو دامنه خود، این یعنی در آغاز کار، شما می توانید از یک پله شروع برای بهبود سئو سایت خود استفاده کنید. برای مثال، قبلاً دامنه "SEO.services" یک جستجوی کلیدواژه محبوب به نام "خدمات SEO" را در بر می‌ گرفت. این استراتژی این دامنه را از رقبای خود با کلمات کلیدی مرتبط در دامنه فوق قرار می‌ دهد. همچنین اگر شما شغل املاک دارید به دنبال یک دامنه خوب برای املاک خود هستید ما در وب سایت برنامه نویسان مریخی دامنه های خوبی را برای فروش داریم برای اطلاع از دامنه ها به " دامنه برای فروش" مراجعه کنید.

3. طول دامنه باید کوتاه تر باشد

بهتر است طول دامنه وب سایت شما کوتاه تر باشد زیر ماندگاری بیشتری در ذهن دارد و در نتیجه، افراد می ‌توانند با سرعت بیشتری به وب‌سایت شما دسترسی ‌پیدا کنند همچنین گوگل ترجیح می‌ دهد که دامنه‌هایی با طول کمتر و بدون مشکل املایی داشته‌باشید زیرا چنین دامنه‌ هایی در نمایش نتایج جستجو به‌صورت کاملتر و فاقد برش در فاصله ‌ها نمایش داده می‌شوند؛ در نتیجه احتمال بیشتری برای کلیک بر روی لینک شما وجود دارد، در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، که تعداد کاراکتر‌های قابل نوشتن محدود است، دامنه‌های کوتاه ‌تر از مزیت برخوردار هستند و به‌سادگی با دیگران به‌اشتراک گذاشته‌ شوند، امکان استفاده برای برندها و تجارت‌ها دامنه‌های کوتاه و قابل حفظ برای برندها و تجارت‌ها ارزش بسیاری دارند. آنها می‌ توانند به‌خاطر برندینگ و تبلیغات به‌طور مداوم از دامنه خود استفاده کنند، بدون اینکه کاربران به راحتی آنرا به‌خاطر کاراکتر‌های زیاد یا با نام اشتباهی فراموش کنند. به‌طور کلی، دامنه‌های کوتاه تر می‌توانند به‌ صورت مستقیم روی تجربه‌کاربری و سئو تأثیر بگذارند و برای برندینگ و بازاریابی آنلاین مزیتی فراهم کنند.

4. انتخاب مناسب پسوند دامنه

پسوند دامنه ها در ساختار نام دامنه نقش مهمی دارند و انتخاب پسوند مناسب برای مشتریان و اهداف بازاریابی بسیار اهمیت دارد. از جمله پسوندهای محبوب و قابل توصیه در انتخاب نام دامنه، پسوند com و ir است.

مزایای انتخاب پسوند دامنه com و یا ir در داشتن یک نام دامنه شامل موارد زیر است:

قدمت: پسوند  ir,com یکی از قدیمی ‌ترین پسوندهای دامنه هستند و بسیاری از کاربران اینترنت به این پسوند آشنایی دارند. این باعث می ‌شود که درک و اعتماد مشتریان به برند شما افزایش یابد.

مقصد مورد اعتماد: طبق مطالعات، 91 درصد افراد به عنوان مقصد مورد اعتماد خود در اینترنت پسوندهای .com، .net و .org را انتخاب می‌ کنند. بنابراین، انتخاب پسوند ir,com می‌ تواند به افزایش اعتماد مشتریان به برند شما کمک کند.

شناخت بین‌المللی: پسوند .com به عنوان یک پسوند بین‌المللی شناخته شده است و در تمامی کشورها قابل استفاده است. این باعث می‌ شود که برند شما برای افرادی که در سراسر دنیا هستند، قابل رویت و قابل دسترس باشد.

البته باید توجه داشت که بسته به خدمات و مخاطبان هدف شما، انتخاب پسوند دامنه دیگری نیز ممکن است مناسب باشد. برای مثال در کشور ما پسوند .ir به دلیل داشتن مجوز های دولتی الکترونیکی، از پسوندهای قابل اعتماد و تا محبوب به حساب می‌آید. بنابراین، در انتخاب پسوند دامنه، باید به نیاز و شرایط خاص خود توجه کنید.

5. پرهیز از استفاده از اعداد در نام دامنه

نام دامنه از نظر شنیداری بسیار مهم است. همانطور که قبلاً اشاره شد، باید نام دامنه خود را ساده نگه دارید. توصیه می شود از استفاده از اعداد در نام دامنه خود خودداری کنید. استفاده از اعداد می تواند باعث اشتباه در شنیدن نام دامنه شما شود و به نتیجه مطلوب نرسید. همچنین، آنچه که باید در نظر داشته باشید این است که کسانی که نام وب سایت شما را می شنوند، نمی توانند تشخیص دهند که آیا عدد وارد شده یک عدد/کاراکتر است یا باید این عدد اسپل معنایی داشته باشد. بنابراین، بهتر است نام دامنه خود را ساده و قابل درک کنید تا کاربران جستجوگر شما را در سایت های رقیب هدایت نکنند.

گفتار پایانی:

نام دامنه یا آدرس وب سایت شما بسیار مهم است زیرا رابطه مستقیمی با موفقیت کسب و کار شما دارد. وقتی افراد سایت شما را بازدید می کنند، نشانی اینترنتی آن صفحات وب را شناسایی می کند و آن را به دوستان خود معرفی می کنند. همچنین، وقتی کاربران برای مشاهده محتوای بیشتر به سایت شما نیاز دارند، دوباره به آدرس اینترنتی شما بازمی گردند. انتخاب یک نام دامنه مناسب و منحصر به فرد، اساسی برای استراتژی بازاریابی دیجیتال شماست و تأثیر بسزایی بر روی موفقیت و پیشرفت سایت شما خواهد داشت. بنابراین، پیش از تعیین نام دامنه، باید به مدت زمان کافی در این زمینه فکر کنید و در صورت لزوم از گروه مشاوره ای حرفه ای استفاده کنید ما در تیم برنامه نویسان مریخی می توانم شما را در این زمینه راهنمایی کنیم.